Tuesday, March 15, 2011

Dot dot dotHi darlings! Did you enjoyed a weekend? For me it was quite strange. It was first friday night, after so long time, I had stayed at home (okey, my and mum mum had a bottle of wine at least). On sunday I´ve met one nice girl who is living in an appartment we are hiring. She is from Georgia so till today I have switched only english in my head. Also, I already booked hotel on Hawaii for this September. But hope, thet the end of the world won´t be earlier! It´s really terrible what´s happening to Japan - and all over the world actually.

And what means the title of this article? I bought another lovely sunglasses. This year, they´re my first! I bought them from Pavlina. I love them!For czech continue ->->


Czech: Ahoj zlatíčka! Tak jak jste si užili víkend? Pro mě to bylo trochu zvláštní, po pěkně dlouhé době v pátek večer zůstat doma (dobře, aspoň jsme si s mamčou otevřely láhev vína). V neděli jsem potkala jednu skvělou slečnu, která od nás má teď pronajatý byt. Pochází z Gruzie, takže mám stále ještě hlavu přepnutou jenom na angličtinu. Taky jsem konečně zarezervovala hotel na Hawaii. Ale nezbývá než doufat, že konec světa nepříjde dřív, než se tam vůbec podívám. Je to vážně hrůza, co se teď děje Japonsku. A vlastně celému světu.

A co vlastně znamená název tohoto článku? Koupila jsem si další brýle. Tenhle rok jsou to tedy moje první. Koupila jsem si je od Pavlíny a už teď je miluju!

With love Teresse.

11 comments:

 1. Hi lovely! You are beautiful and I love your sunglasses! I went to Prague for my honeymoon, and I loved it so much. So glad to have found your blog, I'm now following!


  Rachel

  ReplyDelete
 2. Ješiš, NUTNĚ potřebuji nové brýle!!! :-D

  ReplyDelete
 3. I really love these shades!

  xoxo,
  Froso from Style Nirvana.

  ReplyDelete
 4. ahoj, děkuju, určitě vyřídím :-)

  ReplyDelete
 5. Děkuju/Thank U all! <3
  Pavlina: Díky moc, jsou super, asi je až do zimy neodložím! :)
  Rachel: Thank you for so sweet comment! I´m so glad you love Prague, it´s definetelly one of the most beautiful places on the world!

  ReplyDelete
 6. cool glasses :))

  http://truedreamcatcher.blogspot.com

  ReplyDelete